AEO statuso valdymas: patarimai verslui
Straipsnyje aptariami pagrindiniai reikalavimai ir rekomendacijos, kaip tinkamai valdyti įmonės duomenis Ekonominės veiklos vykdytojų (EOS) sistemoje, informuoti muitinę apie esminius pokyčius ir išvengti pakartotinių muitų teisės aktų pažeidimų. Ši informacija yra skirta padėti verslo atstovams geriau suprasti, kaip išsaugoti AEO statusą ir efektyviai bendradarbiauti su muitine.
2023 m. gruodžio 31 dienai Lietuvoje buvo galiojantys 188 AEO sertifikatai, kurių dauguma – AEOC tipo. Kaip žinoma, AEOC sertifikatas suteikia patikimo ūkio subjekto statusą ir leidžia naudotis supaprastinimais, susijusiais su muitinės veikla. Lietuvos verslo atstovai dažniausia išsiima AEO sertifikatus siekiant gauti įgaliotojo gavėjo ir įgaliotojo siuntėjo statusus, kurie leidžia operuoti tranzitiniais kroviniais muitinės sandėlio teritorijoje ir patalpose be prekių pateikimo muitinės krovinių postams.
Nauda verslui ir muitinei
Atsižvelgiant į Lietuvos muitinės planuojamą perėjimą prie Centrinio muitinės posto, AEO suteikiami privalumai įgauna ypatingą vertę verslui ir muitinei.
Nauda verslui – įgaliotieji siuntėjai ir gavėjai galės kaip anksčiau registruoti atvykstančius tranzitinius krovinius, atlikti visas reikalingas procedūras. Esant poreikiui, krovinių tikrinimą atliks mobiliosios grupės. Dokumentinį aptarnavimą atliks Centrinis postas teikiant prašymus elektroniniu būdu.
Nauda muitinei – kuo daugiau įmonių įgis patikimo ūkio subjekto statusą ir su tuo susijusius supaprastinimus, tuo mažesnis bus Centrinio posto apkrovimas. Tai leis optimaliai panaudoti numatytus resursus ir infrastruktūrą, įskaitant stovėjimo aikštelę, pareigūnų skaičių ir maksimalias aptarnavimo galimybes. Maksimalus galimas Centrinio posto apkrovimas (pralaidumas) buvo paskaičiuotas remiantis 2024 metų pirmojo pusmečio transporto srautais. Bet koks srautų padidėjimas sukelia riziką, kad Centrinis krovinių postas bus perkrautas, atsiras eilės ir nebus užtikrintas efektyvus verslo atstovų aptarnavimas. O tai gali riboti muitinės paslaugų prieinamumą reformos įgyvendinimo metu.
2024 m. lapkričio 15 d. Muitinės departamento Ūkio subjektų patikrinimo skyriaus atstovai Muitinės praktikų asociacijos organizuoto internetinio seminaro metu pasidalino su verslininkais informacija apie tai, kaip vykdoma patikimų ūkio subjektų priežiūra, į ką verslui, turinčiam AEO statusą, reikia atkreipti dėmesį ir kokią informaciją verslo atstovai PRIVALO pateikti į EOS sistemą.
Privaloma teikti informacija į EOS sistemą
Pirmuoju žingsniu rekomenduojama prisijungti prie EOS sistemos ir patikrinti įmonės duomenis: kontaktiniai duomenys, veiklos adresas, atsakingų asmenų duomenys ir pan. Jeigu yra neatitikimų ar netikslumų, reikia atitinkame langelyje pateikti prašymą įvesti teisingus duomenis. Prisijungimas prie EOS sistemos: https://customs.ec.europa.eu/gtp/m
Informacija apie pokyčius
Remiantis Sąjungos muitinės kodekso (SMK) 23 straipsnio 2 dalies nuostatomis, patikimi ūkio subjektai PRIVALO nedelsiant pateikti į EOS sistemą informaciją apie esminius pokyčius, kurie įvyko įmonėje po AEO sertifikato suteikimo. Reikia patikrinti, ar buvo pokyčių įmonės valdymo sistemoje, ar keitėsi apskaitos ir dokumentų tvarkymo bei saugojimo registrai, ar pasikeitė apsaugos sistemos, įmonės struktūra ir pan. Patikrą lengviausia atlikti remiantis savikontrolės klausimynu, kurį verslo subjektai pildo teikdami prašymą AEO sertifikatui gauti, lyginant pateiktus duomenis su dabartine situacija.
Informacija apie muitų teisės aktų pažeidimus
Remiantis SMK 39 straipsniu ir SMK įgyvendinimo reglamento 25 straipsniu, įgaliotasis ekonominės veiklos vykdytojas privalo atitikti reputacinius reikalavimus, užtikrinti aukštą prekių apskaitos lygį bei laikytis nustatytų kvalifikacinių standartų. Verslo subjektai PRIVALO informuoti muitinę apie reikšmingus muitų teisės aktų pažeidimus, jei tokių buvo užfiksuota. Nereikšmingais laikomi pažeidimai, atitinkantys Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 12 straipsnio nuostatas. Apie šiuos pažeidimus pranešti nebūtina.
Reikšmingi pažeidimai
Reikšmingais pažeidimais laikomi šie atvejai:
- Verslo subjektui skirta bauda viršija 1500 eurų, vadovaujantis ANK 212 straipsnio 1, 4 ir 5 dalies nuostatomis.
- Pakartotiniai pažeidimai.
- Visi kiti pažeidimai, susiję su teisės aktų nesilaikymu, apribojimų ar reikalavimų nepaisymu ir pan.
Nacionaliniai AEO leidimų priežiūros reikalavimai pateikti 2007 m. spalio 26 d. Muitinės departamento įsakyme Nr. 1B-713 „Dėl įgaliotojo ekonominės veikos vykdytojo statuso suteikimo, statuso galiojimo sustabdymo ir atšaukimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (aktuali redakcija 2022 m.).
Jeigu verslo atstovai yra padarę pažeidimų, tai dar nereiškia, kad turimas leidimas bus sustabdytas. Jei įmonė imasi reikiamų priemonių ir įrodo muitinės atstovams, kad šios priemonės yra veiksmingos, leidimas nebus sustabdytas. Todėl labai svarbu vengti pakartotinių pažeidimų, nes jie akivaizdžiai rodo, kad įmonė nesimoko iš savo klaidų ir nesiima veiksmų, kad ateityje išvengtų panašių situacijų.
Rekomenduotinos priemonės, kurių reikia imtis siekiant išvengti pakartotinių pažeidimų
- Pažeidimų analizė. Išsamiai išanalizuoti pažeidimų priežastis siekiant nustatyti, ar tai sisteminė problema, ar žmogiškoji klaida.
- Vidaus kontrolės peržiūra. Įvertinti vidaus kontrolės sistemas, siekiant nustatyti, kur yra spragos ir kodėl nesuveikė kontrolės saugikliai.
- Elektroninių sistemų tobulinimas. Esant galimybei, patobulinti įmonės elektronines sistemas, įdiegiant papildomus saugiklius, kurie sumažintų klaidas dėl žmogiškojo faktoriaus.
- Darbuotojų įsitraukimo skatinimas. Skatinti darbuotojus dalintis informacija apie galimus neatitikimus ir problemas.
- Aktyvus dialogas su muitine. Palaikyti nuolatinį dialogą su muitinės atstovais.
Šių priemonių taikymas ne tik padės išvengti pakartotinių pažeidimų, bet ir stiprins įmonės reputaciją bei užtikrins efektyvesnį bendradarbiavimą su muitine. Svarbu pažymėti, kad kartu su informacija apie pažeidimą, verslo atstovai turi į EOS sistemą pateikti informaciją apie priemones, kurių buvo imtasi, ir kokio rezultato bendrovė tikisi įgyvendinus šias priemones.
Baigiamieji pastebėjimai
AEO statusas suteikia reikšmingų privalumų verslui, tačiau jo išlaikymas reikalauja nuolatinės priežiūros, atsakomybės ir atitikties muitų teisės aktams. Tinkamai valdydami savo duomenis, laiku informuodami apie pokyčius ir vykdydami prevencines priemones, verslo atstovai gali ne tik išvengti galimų pažeidimų, bet ir užtikrinti sklandų bendradarbiavimą su muitine.
Muitų teisė praktikams
2024 m. lapkričio mėn. Nr. 138
Irina Duleva
Terminalas LT, UAB direktorė